event burgee venue burgee

International Swedish Championship

Snipe

Results are final as of 17:56 on August 26, 2009

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:29, Scoring system:Appendix A
Rank BowNumber SailNo HelmName CrewName Club Nat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 2 30498 Ulrik Sandvig Henrik Grythe Vestfjordens SF / Ullern SF NOR 1.0 5.0 (8.0) 1.0 8.0 23.0 15.0
2nd 25 30840 Birger Jansen Lise Gehrken Vestfjorden Seilforening NOR 2.0 3.0 7.0 (10.0) 4.0 26.0 16.0
3rd 10 30068 Per Edwall Axel Edwall GSE SWE 3.0 7.0 4.0 2.0 (9.0) 25.0 16.0
4th 4 29438 Tomas Berg Patric Wollmersson GSC SWE 6.0 2.0 6.0 5.0 (11.0) 30.0 19.0
5th 12 30031 Patrik Jönsson Filip Kruslock Motala Segelsällskap SWE 7.0 9.0 1.0 (13.0) 3.0 33.0 20.0
6th 13 30584 Ola Sjöstrand Mats Gustafsson MSS SWE 4.0 6.0 11.0 (17.0) 7.0 45.0 28.0
7th 18 28042 Lina Hamel Hans Hamel KSS SWE 9.0 (16.0) 2.0 3.0 16.0 46.0 30.0
8th 3 29979 Ulf Johansson Fredrik Ericsson WSSW SWE 11.0 13.0 (22.0) 6.0 1.0 53.0 31.0
9th 24 30637 Björn Sandberg Linnea Petersson JKV SWE (18.0) 4.0 3.0 11.0 14.0 50.0 32.0
10th 20 27452 Jonas Augustsson Eli Berge WSSW SWE/NOR (19.0) 12.0 14.0 4.0 6.0 55.0 36.0
11th 14 30696 Noel Barkelius Fredrik Hallsten WSSW SWE 5.0 17.0 (21.0) 9.0 5.0 57.0 36.0
12th 21 30044 Johan Strömdahl Niklas Strömdahl SSC SWE 12.0 11.0 5.0 8.0 (13.0) 49.0 36.0
13th 1 30259 Ville Aalto-Setälä Eemil Aalto-Setälä BSF FIN 10.0 1.0 13.0 16.0 (30.0 DNF) 70.0 40.0
14th 19 29416 Lars Burman Axel Burman KSSS SWE 15.0 8.0 (17.0) 12.0 10.0 62.0 45.0
15th 16 30050 Mats Göthlin Rickard Oberpichler Vikingarna SS SWE 13.0 14.0 18.0 (19.0) 2.0 66.0 47.0
16th 5 30697 Tobias Chronéer Charlotta Chronéer WSSW SWE 14.0 15.0 15.0 7.0 (20.0) 71.0 51.0
17th 27 28699 Bengt Harling Mats S Holm Espegarde SS SWE 17.0 (30.0 DNS) 9.0 15.0 15.0 86.0 56.0
18th 9 26482 Sara Bäck Linda Johansson SSK SWE 16.0 10.0 12.0 (22.0) 18.0 78.0 56.0
19th 15 30560 Nicklas Torlegård Beata Torlegård KSSS SWE (30.0 DNC) 30.0 DNC 10.0 14.0 12.0 96.0 66.0
20th 30 3006 Sebastian Hansson Simon Edwall GSC SWE 8.0 (30.0 OCS) 19.0 18.0 22.0 97.0 67.0
21st 6 26475 Thomas Ragnarsson Stefan Jonsson WSS SWE (21.0) 18.0 16.0 20.0 17.0 92.0 71.0
22nd 28 29418 Anders Jacobsson Jonas Stadig MSS SWE 22.0 19.0 20.0 (23.0) 19.0 103.0 80.0
23rd 11 27459 Peder Thunander Eric Thunander ASMK SWE 20.0 20.0 (23.0) 21.0 21.0 105.0 82.0
24th 23 111 Fredrik Kilian Anna Kilian DBK SWE (30.0 DNS) 30.0 DNS 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 150.0 120.0
24th 26 12375 Bernhard Rost Ulrik Brandin KSSS SWE (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 150.0 120.0
24th Martin Lindved Berton Augustsson WSSW SWE (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 150.0 120.0
24th 22 29080 Håkan Nordlund Marie Nordlund KSSS SWE (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 150.0 120.0
24th     (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 150.0 120.0
24th 7 30445 Stefan Johansson Marie Lundbäck HKK SWE (30.0 DNS) 30.0 DNS 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 150.0 120.0

R1

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank BowNumber SailNo HelmName CrewName Club Nat Place Points
1 2 30498 Ulrik Sandvig Henrik Grythe Vestfjordens SF / Ullern SF NOR 1 1.0
2 25 30840 Birger Jansen Lise Gehrken Vestfjorden Seilforening NOR 2 2.0
3 10 30068 Per Edwall Axel Edwall GSE SWE 3 3.0
4 13 30584 Ola Sjöstrand Mats Gustafsson MSS SWE 4 4.0
5 14 30696 Noel Barkelius Fredrik Hallsten WSSW SWE 5 5.0
6 4 29438 Tomas Berg Patric Wollmersson GSC SWE 6 6.0
7 12 30031 Patrik Jönsson Filip Kruslock Motala Segelsällskap SWE 7 7.0
8 30 3006 Sebastian Hansson Simon Edwall GSC SWE 8 8.0
9 18 28042 Lina Hamel Hans Hamel KSS SWE 9 9.0
10 1 30259 Ville Aalto-Setälä Eemil Aalto-Setälä BSF FIN 10 10.0
11 3 29979 Ulf Johansson Fredrik Ericsson WSSW SWE 11 11.0
12 21 30044 Johan Strömdahl Niklas Strömdahl SSC SWE 12 12.0
13 16 30050 Mats Göthlin Rickard Oberpichler Vikingarna SS SWE 13 13.0
14 5 30697 Tobias Chronéer Charlotta Chronéer WSSW SWE 14 14.0
15 19 29416 Lars Burman Axel Burman KSSS SWE 15 15.0
16 9 26482 Sara Bäck Linda Johansson SSK SWE 16 16.0
17 27 28699 Bengt Harling Mats S Holm Espegarde SS SWE 17 17.0
18 24 30637 Björn Sandberg Linnea Petersson JKV SWE 18 18.0
19 20 27452 Jonas Augustsson Eli Berge WSSW SWE/NOR 19 19.0
20 11 27459 Peder Thunander Eric Thunander ASMK SWE 20 20.0
21 6 26475 Thomas Ragnarsson Stefan Jonsson WSS SWE 21 21.0
22 28 29418 Anders Jacobsson Jonas Stadig MSS SWE 22 22.0
23 23 111 Fredrik Kilian Anna Kilian DBK SWE DNS 30.0
23 7 30445 Stefan Johansson Marie Lundbäck HKK SWE DNS 30.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank BowNumber SailNo HelmName CrewName Club Nat Place Points
1 1 30259 Ville Aalto-Setälä Eemil Aalto-Setälä BSF FIN 1 1.0
2 4 29438 Tomas Berg Patric Wollmersson GSC SWE 2 2.0
3 25 30840 Birger Jansen Lise Gehrken Vestfjorden Seilforening NOR 3 3.0
4 24 30637 Björn Sandberg Linnea Petersson JKV SWE 4 4.0
5 2 30498 Ulrik Sandvig Henrik Grythe Vestfjordens SF / Ullern SF NOR 5 5.0
6 13 30584 Ola Sjöstrand Mats Gustafsson MSS SWE 6 6.0
7 10 30068 Per Edwall Axel Edwall GSE SWE 7 7.0
8 19 29416 Lars Burman Axel Burman KSSS SWE 8 8.0
9 12 30031 Patrik Jönsson Filip Kruslock Motala Segelsällskap SWE 9 9.0
10 9 26482 Sara Bäck Linda Johansson SSK SWE 10 10.0
11 21 30044 Johan Strömdahl Niklas Strömdahl SSC SWE 11 11.0
12 20 27452 Jonas Augustsson Eli Berge WSSW SWE/NOR 13 12.0
13 3 29979 Ulf Johansson Fredrik Ericsson WSSW SWE 14 13.0
14 16 30050 Mats Göthlin Rickard Oberpichler Vikingarna SS SWE 15 14.0
15 5 30697 Tobias Chronéer Charlotta Chronéer WSSW SWE 16 15.0
16 18 28042 Lina Hamel Hans Hamel KSS SWE 17 16.0
17 14 30696 Noel Barkelius Fredrik Hallsten WSSW SWE 18 17.0
18 6 26475 Thomas Ragnarsson Stefan Jonsson WSS SWE 19 18.0
19 28 29418 Anders Jacobsson Jonas Stadig MSS SWE 20 19.0
20 11 27459 Peder Thunander Eric Thunander ASMK SWE 21 20.0
21 27 28699 Bengt Harling Mats S Holm Espegarde SS SWE DNS 30.0
21 30 3006 Sebastian Hansson Simon Edwall GSC SWE OCS 30.0
21 23 111 Fredrik Kilian Anna Kilian DBK SWE DNS 30.0
21 7 30445 Stefan Johansson Marie Lundbäck HKK SWE DNS 30.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank BowNumber SailNo HelmName CrewName Club Nat Place Points
1 12 30031 Patrik Jönsson Filip Kruslock Motala Segelsällskap SWE 1 1.0
2 18 28042 Lina Hamel Hans Hamel KSS SWE 2 2.0
3 24 30637 Björn Sandberg Linnea Petersson JKV SWE 3 3.0
4 10 30068 Per Edwall Axel Edwall GSE SWE 4 4.0
5 21 30044 Johan Strömdahl Niklas Strömdahl SSC SWE 5 5.0
6 4 29438 Tomas Berg Patric Wollmersson GSC SWE 6 6.0
7 25 30840 Birger Jansen Lise Gehrken Vestfjorden Seilforening NOR 7 7.0
8 2 30498 Ulrik Sandvig Henrik Grythe Vestfjordens SF / Ullern SF NOR 8 8.0
9 27 28699 Bengt Harling Mats S Holm Espegarde SS SWE 9 9.0
10 15 30560 Nicklas Torlegård Beata Torlegård KSSS SWE 10 10.0
11 13 30584 Ola Sjöstrand Mats Gustafsson MSS SWE 11 11.0
12 9 26482 Sara Bäck Linda Johansson SSK SWE 12 12.0
13 1 30259 Ville Aalto-Setälä Eemil Aalto-Setälä BSF FIN 13 13.0
14 20 27452 Jonas Augustsson Eli Berge WSSW SWE/NOR 14 14.0
15 5 30697 Tobias Chronéer Charlotta Chronéer WSSW SWE 15 15.0
16 6 26475 Thomas Ragnarsson Stefan Jonsson WSS SWE 16 16.0
17 19 29416 Lars Burman Axel Burman KSSS SWE 17 17.0
18 16 30050 Mats Göthlin Rickard Oberpichler Vikingarna SS SWE 18 18.0
19 30 3006 Sebastian Hansson Simon Edwall GSC SWE 19 19.0
20 28 29418 Anders Jacobsson Jonas Stadig MSS SWE 20 20.0
21 14 30696 Noel Barkelius Fredrik Hallsten WSSW SWE 21 21.0
22 3 29979 Ulf Johansson Fredrik Ericsson WSSW SWE 22 22.0
23 11 27459 Peder Thunander Eric Thunander ASMK SWE 23 23.0

R4

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank BowNumber SailNo HelmName CrewName Club Nat Place Points
1 2 30498 Ulrik Sandvig Henrik Grythe Vestfjordens SF / Ullern SF NOR 1 1.0
2 10 30068 Per Edwall Axel Edwall GSE SWE 2 2.0
3 18 28042 Lina Hamel Hans Hamel KSS SWE 3 3.0
4 20 27452 Jonas Augustsson Eli Berge WSSW SWE/NOR 4 4.0
5 4 29438 Tomas Berg Patric Wollmersson GSC SWE 5 5.0
6 3 29979 Ulf Johansson Fredrik Ericsson WSSW SWE 6 6.0
7 5 30697 Tobias Chronéer Charlotta Chronéer WSSW SWE 7 7.0
8 21 30044 Johan Strömdahl Niklas Strömdahl SSC SWE 8 8.0
9 14 30696 Noel Barkelius Fredrik Hallsten WSSW SWE 9 9.0
10 25 30840 Birger Jansen Lise Gehrken Vestfjorden Seilforening NOR 10 10.0
11 24 30637 Björn Sandberg Linnea Petersson JKV SWE 11 11.0
12 19 29416 Lars Burman Axel Burman KSSS SWE 12 12.0
13 12 30031 Patrik Jönsson Filip Kruslock Motala Segelsällskap SWE 13 13.0
14 15 30560 Nicklas Torlegård Beata Torlegård KSSS SWE 14 14.0
15 27 28699 Bengt Harling Mats S Holm Espegarde SS SWE 15 15.0
16 1 30259 Ville Aalto-Setälä Eemil Aalto-Setälä BSF FIN 16 16.0
17 13 30584 Ola Sjöstrand Mats Gustafsson MSS SWE 17 17.0
18 30 3006 Sebastian Hansson Simon Edwall GSC SWE 18 18.0
19 16 30050 Mats Göthlin Rickard Oberpichler Vikingarna SS SWE 19 19.0
20 6 26475 Thomas Ragnarsson Stefan Jonsson WSS SWE 20 20.0
21 11 27459 Peder Thunander Eric Thunander ASMK SWE 21 21.0
22 9 26482 Sara Bäck Linda Johansson SSK SWE 22 22.0
23 28 29418 Anders Jacobsson Jonas Stadig MSS SWE 23 23.0

R5

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank BowNumber SailNo HelmName CrewName Club Nat Place Points
1 3 29979 Ulf Johansson Fredrik Ericsson WSSW SWE 1 1.0
2 16 30050 Mats Göthlin Rickard Oberpichler Vikingarna SS SWE 2 2.0
3 12 30031 Patrik Jönsson Filip Kruslock Motala Segelsällskap SWE 3 3.0
4 25 30840 Birger Jansen Lise Gehrken Vestfjorden Seilforening NOR 4 4.0
5 14 30696 Noel Barkelius Fredrik Hallsten WSSW SWE 5 5.0
6 20 27452 Jonas Augustsson Eli Berge WSSW SWE/NOR 6 6.0
7 13 30584 Ola Sjöstrand Mats Gustafsson MSS SWE 7 7.0
8 2 30498 Ulrik Sandvig Henrik Grythe Vestfjordens SF / Ullern SF NOR 8 8.0
9 10 30068 Per Edwall Axel Edwall GSE SWE 9 9.0
10 19 29416 Lars Burman Axel Burman KSSS SWE 10 10.0
11 4 29438 Tomas Berg Patric Wollmersson GSC SWE 11 11.0
12 15 30560 Nicklas Torlegård Beata Torlegård KSSS SWE 12 12.0
13 21 30044 Johan Strömdahl Niklas Strömdahl SSC SWE 13 13.0
14 24 30637 Björn Sandberg Linnea Petersson JKV SWE 14 14.0
15 27 28699 Bengt Harling Mats S Holm Espegarde SS SWE 15 15.0
16 18 28042 Lina Hamel Hans Hamel KSS SWE 16 16.0
17 6 26475 Thomas Ragnarsson Stefan Jonsson WSS SWE 17 17.0
18 9 26482 Sara Bäck Linda Johansson SSK SWE 18 18.0
19 28 29418 Anders Jacobsson Jonas Stadig MSS SWE 19 19.0
20 5 30697 Tobias Chronéer Charlotta Chronéer WSSW SWE 20 20.0
21 11 27459 Peder Thunander Eric Thunander ASMK SWE 21 21.0
22 30 3006 Sebastian Hansson Simon Edwall GSC SWE 22 22.0
23 1 30259 Ville Aalto-Setälä Eemil Aalto-Setälä BSF FIN DNF 30.0


www.westerviksnipefleet.se/sm-nm
segling@wikingarna.com

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com